You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Yükleniyor...

Normal porselen dişlerin alt yapısı olan gri metal yerine uygulanan beyaz renkte bir alaşımdır.

Zirkonyum diş neden tercih edilir?

Daha çok, estetik amaçlı olmak üzere; beyazlatma yöntemleri ile sonuç vermeyen ileri düzeydeki renk değişimlerinin tedavisinde, ortodontik tedavi yönteminin seçilmediği/seçilemediği ayrık olan ya da az çapraşık ve dönük dişlerde, yapısı bozulmuş eski dolgularda, aşırı madde kaybı olan dişlerin restorasyonlarının yapılmasında, arka grup dişler üzerinde köprü ya da kaplama olarak kullanılmasında, ön grup implant üstü protezlerde ve gülüş estetiğini sağlamak için tercih edilmektedir.

Adana Zirkonyum Kaplama Fiyatları Ne Kadar?

Zirkonyum kaplama fiyatları, Adana'da çeşitli faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bu faktörler arasında tedavi sürecinin karmaşıklığı, dişlerin sayısı, hastanenin veya kliniğin seviyesi, diş hekiminin deneyimi ve kullanılan malzemelerin kalitesi bulunur. Bu nedenle, kesin bir fiyat vermek mümkün değildir. Ancak, zirkonyum kaplama fiyatlarının diğer diş kaplama yöntemlerine göre daha yüksek olabileceğini söyleyebiliriz.

Zirkonyum kaplamaların dayanıklılığı, doğal görünümü ve estetik avantajları nedeniyle tercih edilmesi, maliyetlerin artmasına neden olabilir. Diş hekiminizle görüşerek, sizin durumunuza özel bir tedavi planı oluşturarak ve buna bağlı olarak fiyatlandırma konusunda daha kesin bilgiler edinebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Sahip olduğu ışık geçirgenliği özelliği ile tıpkı normal dişlerde olduğu gibi doğal bir görüntü yakalanır. Klasik porselen kaplamanın alt yapısı olan metal, dişlerde opak bir görüntü yaratır. Bu da dişlerin cansız ve yapay görünmesine sebebiyet verir. Zirkonyum kaplama ile bunun önüne geçilebilir.

Zirkonyum, diş dokusuyla uyumlu bir malzemedir. Metal destekli olan protezlerde görülen, dişin boyun bölgesindeki ve diş etinde renklenme asla görülmez ve diş eti çekilmesine de neden olmaz. Yanlış fırçalama gibi nedenlerden dolayı diş eti çekilecek olursa estetik açıdan kötü bir görüntü ile karşılaşılmaz.

İçeriği metal olmadığı için bir tat değişikliği yapması ya da kokuya sebebiyet vermesi mümkün değildir. Doku dostu olması bize tat değişikliği ve koku konusunda oldukça yardımcıdır ancak eğer ağız hijyeninize dikkat etmezseniz ağzınızda hangi materyalin olduğu önemli değildir ve koku yapacaktır.

Pürüzsüz ve kaygan porselen yapılı yüzeye sahip oluşu nedeniyle leke oluşumu görülmez. Bu sebeple kahve, çay ve sigara gibi renklendirici gıdalardan etkilenmez. Rengi her zaman uygulandığı gibi kalır. Ama yine de ağız hijyenimizi aksatmamalıyız çünkü leke oluşmaması ağzınızın temiz olduğu ya da sağlıklı olduğu anlamına gelmeyebilir.

Dişler, normal dişleri fırçalar gibi fırçalanır. 6 ayda bir yapılan düzenli hekim kontrolleri ile zaten oluşabilecek problemler öngörülüp bu problemler için tedbir alınır. Bu yüzden kontrollerinizi ihmal etmeyin.

Kontroller düzenli olarak yaptırıldığında çok uzun yıllar kullanılabilir. Ancak ağız bakımınızı da ihmal etmemeniz gereklidir. Dişler canlı dokulardır ve zamanla aşınmalar ile diş yapısında değişiklikler gözlemlenir. Zirkonyum kaplama yapılan dişlerde değişiklikler olmaz. Zirkonyum oldukça kıymetli bir materyaldir ancak bakımı ihmal edilirse dişinizi zirkonyum yaptırmış olsanız bile kaybedebilirsiniz.

Dişinizi kaplamak için kullanılan her materyalin çıkarılması sırasında dişinizin zarar görme ihtimali vardır ve zirkonyum da bunlardan bir tanesidir. Ancak eğer uzman bir hekime emanetseniz bu sadece bir ihtimal olarak kalır siz bundan etkilenmezsiniz.

Diş, diğer kaplamalarda olduğu gibi küçültülür. Diş eti sağlıklı duruma geldiğinde, özel ölçülerle ve ağza uygun kaşıklarla hassas bir şekilde ölçü alınır. Laboratuvar ortamında, dişe klinikte beraber seçtiğimiz renkte zirkonyum alt yapısı ve üzerine de porselen üst yapısı işlenerek klinik ortamda dişe uyumu sağlanır. Son aşamasında ise özel yapıştırıcılar ile dişe tamamen adapte edilmesi sağlanır. Kişi kendi doğal dişinden ayırt etmeden kullanabilir.

Kesme işlemleri lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Sonrasında ise diş renginde geçici bir kaplama uygulanarak, sıcak ve soğuk hassasiyetinden rahatsız olmamanız sağlanır. Kişilerin ağzında hafif bir sızlama görülebilir. Genel olarak ise bir problem yaşanmadan süreç tamamlanır.

Bu uygulama, diş etleri sorunsuz olan kişilerde 1 haftada tamamlanabilmektedir. Kişinin beğenisine göre ya da hekim ile hastanın memnuniyetleri görülene kadar birkaç prova ile devam ettirilebilir. Bazen renginin değişmesini istemeniz ya da boyutlarını beğenmemeniz gibi durumlarda sizin için birkaç seans daha eklenebiliyor amaç sizin ağzınızda bizim kurallarına uyarak yaptığımız ve sizin beğendiğiniz uzun ömürlü bir iş ortaya koymak oluyor.

Zirkonyum kaplama, daimi dişlerin sürmesinden sonraki, her yaşta yapılabilir. Ancak 18-20 yaşına kadar gelişim döneminde olunması ve çenenin büyümesi neticesinde aralanmalar gözlemleneceği için önerilmez. Özetle büyüme gelişiminiz tamamlanmış, dişleriniz tamamen sürmüşse ve kaplama yapılmasına engel olacak bir sağlık probleminiz yoksa yaptırabilirsiniz.

Her ne kadar sağlam ve kullanışlı bir materyal olsa da zirkonyum metal destekli kaplamalar kadar dayanıklı olmayabilir. Ancak bu durum sadece çok uzun diş olmayan boşluklarınızı zirkonyum ile kapatmayı tercih ettiğimizde geçerlidir.